Osteopatia Szczecin

W ośrodku medycyny sportowej Orthosport w Szczecinie zatrudniamy różnych specjalistów, a jednym z nich jest osteopata. Ma on odpowiednie wykształcenie – jest lekarzem medycyny lub fizjoterapeutą, który ukończył specjalne szkolenia w zakresie osteopatii, będącej dziedziną medycyny niekonwencjonalnej. Stosuje terapię manualną, czyli realizowaną przy użyciu własnych rąk. A osteopata może pomóc w takich dolegliwościach jak np.:

 • kontuzje sportowe i przeciążenia,
 • ból (w tym przewlekły) kręgosłupa, pleców, stawów, głowy (również migrena),
 • zaburzenia układu pokarmowego,
 • cukrzyca,
 • choroby reumatoidalne,
 • wady postawy – np. skolioza, szpotawość kolan, klatka piersiowa kurza, stopy płaskie i koślawe,
 • rwa kulszowa i udowa,
 • przewlekłe zmęczenie, wypalenie, zaburzenia koncentracji albo nieradzenie sobie ze stresem.

Osteopatia zajmuje się także napięciem mięśniowym oraz zmianami degeneracyjnymi stawów, w tym entezopatiami takimi jak m.in. łokieć tenisisty, golfisty, zespół cieśni nadgarstka, drętwienie rąk. Ta metoda leczenia może być też pomocna przy zaburzeniach limfatycznych, nawracających stanach zapalnych zatok, uszu albo problemach ze wzrokiem, słuchem czy mową.

Poza tym, że osteopata może pomóc doraźnie, to jeszcze przekazać porady dotyczące profilaktyki. Zaleci wówczas stosowanie przez pacjenta m.in. określonych ćwiczeń, technik podnoszenia przedmiotów oraz inne formy zmiany stylu życia, które umożliwią poprawę zdrowia i samopoczucia.

Dobry osteopata w Szczecinie

Wizyta u osteopaty w ośrodku medyny sportowej Orthosport w Szczecinie polega w pierwszej kolejności na postawieniu diagnozy. Oprócz wywiadu zdrowotnego z pacjentem specjalista może również zrobić testy neurodynamiczne oraz manualne. W praktyce oznacza to wykonanie przez osobę badaną kilku prostych ruchów, aby można było ocenić jej postawę oraz ruchomości. Lekarz sprawdza też palapacyjnie m.in. stan, ilość i jakość stawów, więzadeł i tkanek. Często różne zaburzenia wywołujące dolegliwości niekoniecznie związane są bowiem z narządem ruchu, ale wynikają z działania np. układu trzewnego czy nerwowego.

Samo badanie przez osteopatę może trwać nawet 40 minut – wszystko zależy od przypadłości, z którą w gabinecie pojawi się pacjent. Poza tym, że specjalista koncentruje się na obszarze schorzenia, to jeszcze stosuje techniki manualne tak, aby zrównoważyć funkcjonowanie narządów w całym organizmu.

Czy leczenie u osteopaty boli? To zależy, jakiej metody użyje oraz od problemu zdrowotnego pacjenta. Są sytuacje, w których może być delikatnie i przyjemnie oraz takie, kiedy ból jest środkiem do osiągnięcia celu terapeutycznego. Oznacza to wówczas, że jest wywoływany w celu zwiększenia stanu zapalnego, aby zaktywizować ciało do poradzenia sobie z danym schorzeniem. Podczas wizyty lekarz ma do wyboru m.in. techniki strukturalne, wisceralne, balansu więzadłowego oraz energetyczne mięśni czy limfatyczne.

Co to jest osteopatia?

Przede wszystkim zalicza się ją do niekonwencjonalnych metod leczenia, a wyróżnia się holistycznym podejściem do organizmu i prowadzeniem terapii manualnej. Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń, które występują w układzie ruchu, współczulnym oraz narządach wewnętrznych. Ma ona wszechstronne zastosowanie – osteopata może pomóc w wielu dolegliwościach bólowych poprzez podjęcie działań polegających na całościowym zadbaniu o kondycję pacjenta. Jednym z założeń tej metody jest również docenienie roli układu odpornościowego w samoregulacji i samoleczeniu. Ta dziedzina medycyny niekonwencjonalnej traktuje zatem ciało całościowo – analizowana jest zarówno sfera fizyczna, jak i psychiczna człowieka. Przy planowaniu leczenia osteopata nie skupia się wyłącznie na bólu np. stawu biodrowego czy odcinka lędźwiowego, ale sprawdza, czy może być on przyczyną albo skutkiem problemu w innej części organizmu.

Stosowane przez specjalistę: dotyk, techniki manualne, rozciąganie czy terapia tkanek miękkich mają na celu zwiększenie ruchomości stawów i zmniejszenie napięcia mięśni. Te działania wykonywane są po to, żeby poprawić dopływ krwi i nerwów do tkanek oraz wspomóc własne naturalne mechanizmy naprawcze.

Ze względu więc na szerokie spectrum zastosowania, z medyny osteopatycznej skorzystać mogą pacjencie w każdym wieku.

 • Nowości w ofercie

  Poszerzyliśmy naszą ofertę, aby w jak największym stopniu spełniać Państwa oczekiwaniom, i w pełni kompetentnie pomagać w każdym przypadku.
  Dowiedz się więcej
 • Umów się na wizytę

  Zapraszamy do umówienia się na wizytę w jednej z naszych placówek.
  Dowiedz się więcej
 • Zadzwoń do nas

  • Poniedziałek - Piątek
   8.00 - 20.00
  • ul. Wąska 16, Szczecin
   793 90 50 50
  • ul. Szafera 3/5/7, Szczecin
   690 50 50 68