Jednym z kluczowych, a zarazem profilaktycznych badań, jakie powinno się wykonać po narodzinach noworodka, jest USG stawów biodrowych dzieci. Dzięki powyższej metodzie można zdiagnozować ich dysplazję poprzez ocenę elementów kostnych i stawowych oraz położenia głowy kości udowej względem panewki. To usługa, którą oferujemy w ośrodku medycyny sportowej Orthosport w Szczecinie.

Kiedy należy wykonać USG bioderek?

Specjaliści zalecają, aby to badanie wykonać 3 razy ze względu na znaczną plastyczność stawów biodrowych i intensywne zmiany w ich budowie zachodzące wraz ze wzrostem dziecka. Pierwsze USG powinno mieć miejsce w 6. tygodniu (a najpóźniej w 12.) życia niemowlęcia, drugie, gdy skończy 3 miesiące, a trzecie, gdy już zacznie samodzielnie chodzić. Ostateczną częstotliwość wizyt ustala jednak lekarz, a zależeć ona będzie od tego, czy podczas diagnozowania zostały wykryte jakieś dysfunkcje. Najczęściej występującą stanowi dysplazja, która polega na niedorozwoju kości oraz innych elementów, z których zbudowane są bioderka. Gdy nie zostaną zastosowane odpowiednie działania terapeutyczne, może dojść w przyszłości do ich zwichnięcia, co z kolei uniemożliwi dziecku prawidłowe chodzenie. Poza genetycznymi uwarunkowaniami powyższego schorzenia możliwe są także przyczyny mechaniczne mające miejsce jeszcze w okresie płodowym. Do nich zalicza się czynniki, które wpływają na zmniejszenie przestrzeni w macicy – np. małowodzie, pośladkowe ułożenie dziecka.

Zaliczane do bezinwazyjnych metod diagnostycznych USG stawów biodrowych niemowląt pozwala więc wykluczyć także inne patologie, m.in. podwichnięcie czy zwichnięcie bioderek. Jest również wykonywane w czasie leczenia dysplazji, aby monitorować postępy terapii.

 

USG biodra dla dziecka – przebieg badania

Trwa ono średnio 10–15 minut. Niemowlę kładzie się wówczas na plecach i na boku na leżance, a lekarz rozsmarowuje specjalny żel na skórze dziecka ułatwiający przesuwanie głowicy w obszarze, który będzie badany. Specjalista przykłada ją w okolice stawu biodrowego pod różnym kątem, aby dokładnie go skontrolować i ocenić najważniejsze struktury. Ponadto lekarz przeprowadza też badanie dynamiczne bioder. Porusza wówczas nóżkami niemowlaka oraz układa je w różnych pozycjach, aby obejrzeć zachowanie się każdego stawu biodrowego. Ocenia się go w skali Grafa, gdzie I oznacza zdrowy, a IV – ciężkie zmiany dysplastyczne. Wynik USG znany jest praktycznie od razu, ponieważ wykonuje się zdjęcie, które rodzic/opiekun otrzymuje wraz z opisem badania.

Wizyta u specjalisty nie wymaga specjalnego przygotowania, choć warto ubrać dziecko w luźny strój, który bez trudu i szybko da się ściągnąć przed ultrasonografią. Do jej wykonania należy też zdjąć pieluszkę.

Przeciwwskazaniem do USG stawów biodrowych niemowląt w naszej klinice w Szczecinie są niezagojone rany na skórze w badanym obszarze. Ewentualne wykrycie dysplazji, która zaliczana jest do najczęstszych wad narządów ruchu lub jakichkolwiek innych nieprawidłowości, pozwala wdrożyć odpowiednie dla dziecka leczenie. Dzięki temu będzie miało szansę prawidłowo się rozwijać.

  • Nowości w ofercie

    Poszerzyliśmy naszą ofertę, aby w jak największym stopniu spełniać Państwa oczekiwaniom, i w pełni kompetentnie pomagać w każdym przypadku.
    Dowiedz się więcej
  • Umów się na wizytę

    Zapraszamy do umówienia się na wizytę w jednej z naszych placówek.
    Dowiedz się więcej
  • Zadzwoń do nas

    • Poniedziałek - Piątek
      8.00 - 20.00
    • ul. Wąska 16, Szczecin
      793 90 50 50
    • ul. Szafera 3/5/7, Szczecin
      690 50 50 68